Nie dla czadu ulotkaWczoraj rano czad „zaatakował” w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego mieszczącego się przy ulicy Barabasza w Czechowicach-Dziedzicach.

Pogotowie Ratunkowe zabrało do szpitala lokatorkę z objawami podtrucia tlenkiem węgla. Prawdopodobnie czad powstał na wskutek niepełnego spalania w piecu CO. Strażacy zakazali użytkowania pieców centralnego ogrzewania do czasu udrożnienia przewodów kominowych i kontroli kominiarskiej.

Każdy sezon grzewczy w Polsce to kila tysięcy zaczadzeń, w tym kilkadziesiąt ze skutkiem śmiertelnym. Te dane wskazują na ciągle niską świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą czad. Dlatego Państwowa Straż Pożarna zorganizowała kampanię społeczną pod hasłem „NIE dla czadu” mającą na celu edukację w kwestii zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprawidłowe używanie piecyków gazowych i urządzeń grzewczych.

W przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu zgon może nastąpić już po kilku minutach. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak: niezaklejenie kratek wentylacyjnych, dbanie o dobry stan techniczny urządzeń znajdujących się w naszych domach, czy zakup i instalacja czujnika tlenku węgla pozwoli na to, aby nasze domy i mieszkania stały się bezpieczniejsze.

Podczas dwóch poprzednich sezonów grzewczych (listopad- marzec) tlenek węgla zabił w naszym kraju w sumie 217 osób, a prawie 4 tys. osób zostało poszkodowanych. Najtragiczniejszym miesiącem był luty 2012 r., w którym w wyniku zatrucia czadem zmarły 54 osoby.

Na potrzeby akcji „NIE dla czadu” powstała ulotka informacyjna. Każda spółdzielnia mieszkaniowa, urząd, czy szkoła może samodzielnie wydrukować ulotkę z naszej strony internetowej.