Dni seniora 3We wtorek, 1 października br. st. kpt. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej wraz z Panem Pawłem Waszek  z Beskidzkiego Cechu Kominiarzy spotkali się seniorami w trakcie imprezy plenerowej w Parku Juliusza Słowackiego w ramach „Dni Seniora w Bielsku-Białej” zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej i Radę Seniorów Miasta Bielska-Białej w dniach 30 września - 10 października 2019 r.

Ponieważ rozpoczął się kolejny sezon grzewczy strażacy i kominiarze po raz kolejny pragnęli przypomnieć mieszkańcom, jak ważne jest wykonywanie obowiązkowych przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych, a także ich czyszczenia. W trakcie spotkania przedstawiono również statystykę zatruć tlenkiem węgla na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Niestety w dalszym ciągu, nasze miasto na tle całego województwa śląskiego, jest w ścisłej czołówce miast z największą liczbą odnotowanych zatruć czadem. W styczniu i marcu tego roku dwie bielszczanki w wieku 17 i 32 lata zatruły się śmiertelnie czadem podczas kąpieli.

Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

W trakcie spotkania Pan Paweł Waszek z Beskidzkiego Cechu Kominiarzy przypomniał przepisy prawa zobowiązujące właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a także konieczności okresowego czyszczenia przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Podkreślił również, jak ważną rolę w naszych domach pełni  sprawna wentylacja - cyrkulacja powietrza, ktora  zapobiega gromadzeniu się czadu w domu.

Na koniec przedstawiono seniorom w praktyce zasadę działania czujnika czadu. W związku z rozpoczynającą się kampanią społeczną pt. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" zachęcano seniorów do wyposażania swoich domów i mieszkań w czujniki tlenku węgla i dymu, które pozwolą w porę ustrzec nas przed śmiertelnym zabójcą, jakim jest tlenek węgla.

Autor zdjęć: Paweł Sowa / UM Bielsko-Biała

Dni seniora 5Dni seniora 6Dni seniora 15