nieklam 800x600 1W związku z obawami, napływającymi ze strony mieszkańców naszego Regionu, związanymi z ewentualnym zagrożeniem zakażenia się koronawirusem COVID-19 od ratowników Państwowej Straży Pożarnej informujemy, iż w związku z panującą pandemią wprowadziliśmy do bezwzględnego stosowania odpowiednie procedury

Wszyscy strażacy są odpowiedzialni i świadomi zagrożeń. Obecnie służba w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej podporządkowana jest ścisłemu rygorowi sanitarnemu. Ograniczono do niezbędnego minimum przemieszczanie się osób na terenie strażnic. Ograniczono również kontakt między kolejnymi zmianami służbowymi. Obowiązkowo wszyscy strażacy przestrzegają zasad higieny, stosują środki dezynfekcyjne, utrzymują w czystości miejsca swojego pobytu, a ubrania specjalne, pojazdy i sprzęt ratowniczy, każdorazowo po powrocie ze zdarzenia jest dezynfekowany. Również podczas zdarzeń stosujemy środki zabezpieczające, adekwatne do zaistniałego zagrożenia, zgodne z wytycznymi WHO oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA.

Wczoraj wieczorem siedem zastępów straży pożarnej gasiło pożar stodoły w Bielsku-Białej. Akcja gaśnicza trwała ponad pięć godzin.

O godzinie 21:07 dyżurny stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie o pożarze stodoły w Bielsku-Białej przy ulicy Łuczników. Kiedy jednostki straży pożarnej przybyły na miejsce zdarzenia, pożarem objęty był cały budynek gospodarczy o wymiarach ok. 10x15m o konstrukcji drewniano-murowanej. Dach stodoły zawalił się do środka. Na szczęście nie było w środku osób poszkodowanych.

Strażacy podali trzy prądy wody w miejsce ognia. Po ugaszeniu pożaru, rozebrano nadpaloną konstrukcję budynku stwarzającą zagrożenie. Z uwagi na dużą ilość składowanej słomy i siana na miejsce zadysponowano również koparko-ładowarkę.

page1Prosimy, aby przed strażakami nie ukrywać faktu pobytu w miejscach, gdzie występował koronawirus, a także faktu, że ktoś przebywa na kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.

Dyżurny odbierający telefoniczną prośbę o pomoc skierowaną do strażaków zawsze o to zapyta. Ukrywanie tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy strażacy zostaną, zgodnie z procedurami wyłączeni z działań ratowniczo-gaśniczych, w celu przebadania lub objęcia ich 14-dniową kwarantanną.

W większości przypadków, w trakcie naszych interwencji udzielamy także pomocy przedmedycznej. Informacja o możliwości kontaktu z koronawirusem umożliwi strażakom jeszcze lepsze zabezpieczenie się w czasie niesienia pomocy, a po powrocie do jednostek będziemy wiedzieli, że musimy np. zdezynfekować sprzęt, którego używaliśmy w trakcie interwencji.

Jednocześnie zapewniamy, że nigdy udzielenia pomocy nie odmówimy. Apelujemy o rozsądek i rzetelność w informowaniu nas o możliwości kontaktu z koronawirusem. Jeśli tylko będziemy o zagrożeniu wcześniej wiedzieć, to z możliwością ekspozycji na wirusa spokojnie sobie poradzimy, zapewniając bezpieczeństwo osobie poszkodowanej i strażakom.

Siedem zastępów straży pożarnej gasiło wczoraj pożar budynku mieszkalnego w Bielsku-Białej przy ulicy Maślaków. Ranna została jedna osoba.

Pożar został zgłoszony o godzinie 18.22. Po dotarciu na miejsce pierwszych jednostek straży pożarnej, ogniem objęta była znaczna część I piętra dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Mieszkańcy domu opuścili go samodzielnie przed przybyciem zastępów. Strażacy zabezpieczyli miejsce, następnie podano dwa prądy wody  w natarciu na palące się pomieszczenia na I piętrze (pokój i korytarz wraz ze schodami wejściowymi).

covid bb 2Państwowa Straż Pożarna prowadzi na terenie kraju działania w zakresie zwalczania zagrożenia koronawirusem SARS CoV-2.  Strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej dokonują m.in. pomiarów temperatury osób na jednym z przejść granicznych  w Cieszynie. Ponadto przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej zostały rozłożone namioty, stanowiące  przyszpitalną polową izbę przyjęć.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa śląskiego na polecenie wojewody śląskiego udostępnili namioty, które stanowić mają przyszpitalne polowe izb przyjęć. Obecnie jest to 45 namiotów w 17 miastach województwa. Zadania strażaków związane z tworzeniem i prowadzeniem polowych izb przyjęć, polegają na rozstawieniu namiotów pneumatycznych, wyposażeniu ich zgodnie z ich przeznaczeniem oraz obsługi infrastruktury technicznej, tj. ogrzewania oraz oświetlenia. Strażacy nie wykonują żadnych zadań w strefie zagrożenia koronawirusem. 

Pod poniższym linkiem znajdują się matreiały  o wsparciu psychologicznym dla strażaków, pracowników cywilnych oraz ich rodzin:

https://www.straz.gov.pl/Koronawirus/Zadbaj_o_strefe_psyche_w_czasie_pandemii

 

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? gov.pl/web/koronawirus
Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla seniorów: bit.ly/zaleceniaGIS
Alert RCB – ostrzeżenie o koronowirusie: https://rcb.gov.pl/alert-rcb-ostrzezenie-o-koronawirusie/
Ministerstwo Zdrowia: Koronawirus – co musisz wiedzieć? https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?
Tłumaczenie na język migowy (PJM) 
 
(źródło: kanał Youtube PEFRON)

Komendant Główny PSP uwzględniając zgłaszane potrzeby jednostek ochrony przeciwpożarowej podjął decyzje o dofinansowaniu działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Środki finansowe pochodzą ze składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia przekazywanych przez zakłady ubezpieczeniowe.

Wysokość środków została obecnie ustalona na kwotę:

– 2 000 000 zł pozostająca w dyspozycji Komendanta Głównego PSP,
– do 50 000 zł w dyspozycji komendantów wojewódzkich PSP.

123

PLAKATY plakat copy 3 CopyKampania STOP POŻAROM TRAW ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych. Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Korona wirus

Koronawirus – co musisz wiedzieć?

Osiem zastępów straży pożarnej gasiło dzisiejszej nocy pożar stodoły w Bronowie. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Informacja o pożarze wpłynęła do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej o godz. 23.02. Po dojeździe na miejsce jednostek straży pożarnej, pożarem objęta była w całości stodoła o powierzchni ok. 80mkw.  W odległości ok 10 m od pożaru znajdował się budynek gospodarczy murowany, który nie był zagrożony. Stodoła w całości wykonana była z konstrukcji drewnianej. Na miejscu nie stwierdzono osób poszkodowanych. W obiekcie znajdowały się bale siana oraz zgromadzone drzewo opałowe.

dsc 008216 lutego 2020 roku w Gdyni odbył się IX Pomorski Bieg Strażaków, który został zorganizowany w ramach Biegu Urodzinowego. W ten sposób strażacy Państwowej Straży Pożarnej zainaugurowali rywalizację w Pucharze Polski w Biegach o Puchar Komendanta Głównego PSP 2020. W biegu głównym, na atestowanej trasie o długości 10 km, wystartowało łącznie 2001 osób, wśród których było 59 strażaków.  Pani str. Joanna Frukacz z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej zajęła pierwsze miejsce w kategorii Open Kobiet, gdzie kolejna zawodniczka z PSP pojawiła się na mecie dopiero po 7 minutach !!!

wiatr 2Ponad 80 razy musieli interweniować bielscy strażacy w związku z wichurami, które od niedzielnego wieczoru dają się we znaki mieszkańcom Podbeskidzia. Silny wiatr łamał głównie drzewa, ale zdarzały się przypadki, gdzie doszło do uszkodzeń linii energetycznych, telekomunikacyjnych, czy też naderwania poszyć dachowych.

Najwięcej interwencji odnotowano w Bielsku-Białej bo aż 25. W głównej mierze zdarzenia te dotyczyły usuwania powalonych konarów drzew, które tarasowały drogi. Przy ulicy  Stefanii Sempołowskiej konar uderzył w pojazd, a także kobietę która w tym momencie wysiadała z pojazdu. Osoba poszkodowana uskarżała się na ból przedramienia, decyzją ratownika medycznego została ona zabrana do szpitala.

komunikat

Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała od wczoraj ponad 20 interwencji związanych z silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń było na terenie Jaworza.

Większość z nich dotyczyła usuwania powalonych konarów drzew z jezdni. Nad ranem strażacy usuwali konar drzewa przy ulicy Sempołowskiej w Bielsku-Białej, który przewrócił się na samochód osobowy z którego wysiadała kobieta. Czterdziestodwulatka z obrażeniami głowy i barku została zabrana do szpitala

solidarniFundacja ,,Solidarni” objęła opieką kilkuset podopiecznych z terenu całego kraju. Z każdym rokiem liczba ta stale wzrasta. Są to strażacy w służbie czynnej, pracownicy cywilni PSP oraz członkowie ich rodzin, a także emeryci, którzy ulegli wypadkom lub ciężkim chorobom np.: nowotworom, zawałom, udarom z porażeniem mózgowym, autyzmowi, epilepsji, ciężkim urazom wielonarządowym, zespołowi Downa. Fundacja ofiaruje również pomoc osobom dotkniętym szczególnym zdarzeniem losowym. Umożliwiamy naszym podopiecznym systematyczną rehabilitację, kupujemy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny oraz leki ratujące życie. Więcej na http://www.fundacjapsp.pl/

W wieku 59 lat zmarł st.ogn. w st. spocz. Dominik Rydzewski. Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach ul. Parkowa 1, dnia 4 lutego 2020r. o godzinie o godzinie 14.30.

Pan st. ogn. Dominik Rydzewski swoją służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął  1 lipca 1981r. w Zawodowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, zajmując kolejno stanowiska: stażysty pomocnika przodownika roty, przodownika roty, dowódcy sekcji. Od 1 lipca 1992r. jako dowódca zastępu pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 PSP w Bielsku-Białej, aż do 30 września 2006r. kiedy przeszedł na zaopatrzenie emerytalne.  

Wielokrotnie brał czynny udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Pełniąc służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej dał się poznać jako dobry strażak, wywiązujący się ze swoich obowiązków służbowych.

Dziewiętnaście zastępów straży pożarnej gasiło wczoraj pożar zakładu produkującego rękodzieło artystyczne i wyroby z drewna w Buczkowicach.

Informacja o pożarze wpłynęła do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej o godz. 5:47. Kiedy jednostki straży pożarnej  przybyły na miejsce zdarzenia, pożarem była objęta wiata suszarni, w której znajdowały się deski i foszty oraz magazyn trocin. W stolarni nie było pracowników. 

 Pożar był trudny do opanowania i ugaszenia z uwagi na układ pomieszczeń oraz budowę obiektu. Ponadto deski składowane w pryzmach uniemożliwiały podanie prądu wody bezpośrednio na ogień.

1 a Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. W kategorii indywidualnej („Osobiste męstwo”) – osobie, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej (może to być osoba pełniąca służbę lub zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze); w kategorii instytucjonalnej – przedstawicielowi instytucji, która znacząco wpłynęła swoimi działaniami na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie. Laureatami mogą zostać osoby będące funkcjonariuszami lub pracownikami instytucji, które realizują bezpośrednio, bądź współuczestniczą w realizacji szeroko pojętych zadań ratowniczych (np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR, GOPR).

kampania 4u sliderCentrum Prewencji Terrorystycznej działające przy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przygotowało kampanię społeczną 4U!, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zapobiegania i reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Kampania składa się z filmu promocyjnego i czterech animacji edukacyjnych, prezentujących procedurę (4U!) – Uważaj! Uciekaj! Ukryj się! i Udaremnij atak! Procedura pokazuje zalecany sposób zachowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego i jest dostępna na stronie https://4u.tpcoe.gov.pl/.

2aca86a64b7eac20bb68f6adf41a9d4a L5479 razy interweniowali bielscy strażacy w 2019 roku, w tym przy 789 pożarach, 4 016 miejscowych zagrożeniach oraz 674 fałszywych alarmach. W porównaniu z rokiem 2018 liczba interwencji wzrosła o 1119.  

Na wzrost ilości zdarzeń przyczyniło się m.in. usuwanie skutków silnych wichur, które miały miejsce  w dniu 11 marca (260 interwencji) oraz interwencje związane z intensywnymi opadami deszczu w dniach 23-24 maja (650 zdarzeń).

Wieczór i noc sylwestrowa minęła dość spokojnie.  Około godziny 18 strażacy gasili pożary traw w Porąbce oraz Kaniowie. W nocy trzykrotnie wyjeżdżano do pożarów koszów ze śmieciami w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Iłownicy.

baner

Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia.  

Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

 

23 grudnia 123 grudnia 2019 roku w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Bielsku - Białej odbyło się przedświąteczne spotkanie Zastępcy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Arkadiusza Biskupa i Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdana Jędrochy ze strażakami.

Podczas spotkania przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych odebrali z rąk Zastępcy Komendanta Głównego PSP promesy na zadanie pod nazwą „Zakup sprzętu i wyposażenia, niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych”. Promesy otrzymało osiemnaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z miasta Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego oraz jedna z Jastrzębia-Zdroju. Łączna wartość promes, finansowanych ze środków Komendy Głównej PSP (pochodzących ze składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej) opiewała na kwotę 95 000 zł. Spotkanie to było również okazją do złożenia podziękowań strażakom, którzy brali udział w akcji ratowniczej po zawaleniu się budynku jednorodzinnego w wyniku wybuchu gazu w Szczyrku.

christmas 3864540 1920

baner czujka choinka 800x600 v4.0Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas który spędzamy w gronie najbliższych, w domu gdzie każdy z nas powinien czuć się najbezpieczniej.

Przygotowując się do świat, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych. Sprawdźmy stan techniczny urządzeń grzewczych w naszym domu, pamiętajmy o czyszczeniu przewodów kominowych i sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej. Nie zapominajmy też o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o oszustach, którzy podając się za funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, próbują wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców i instytucji z terenu województwa śląskiego pod pretekstem zbiórek na różne cele.

Informujemy, że żaden funkcjonariusz ani pracownik Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz komend powiatowych i miejskich PSP woj. śląskiego nie prowadzi żadnej zbiórki pieniędzy, ani nie prosi o dokonywanie przelewów pieniężnych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z właściwą terytorialnie komendą Państwowej Straży Pożarnej
lub powiadomić Policję.

międzyrzecze 4 CopyWczoraj o godzinie 3:45 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej otrzymał zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu zajmującego się zagospodarowaniem odpadów w Międzyrzeczu Górnym. Pożarem była objęta cała hala o powierzchni ok. 300 mkw. Nikt nie ucierpiał. 

Ponieważ w wyniku pożaru doszło do zawalenia się stalowej konstrukcji dachu, działania gaśnicze prowadzono m.in.  z dwóch drabin mechanicznych. Objęta ogniem hala bezpośrednio przyległa do budynku biurowego oraz drugiej hali, dlatego też strażacy prowadzili działania w obronie, celem niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się pożaru na ww. obiekty.

szczyrk134 grudnia 2019 roku, o godz. 18.26 stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego w Bielsku Białej otrzymało zgłoszenie o prawdopodobnym wybuchu gazu w budynku jednorodzinnym przy ul. Leszczynowej w Szczyrku. Niezwłocznie zadysponowano do działań zastępy z JRG Bielsko-Biała oraz pobliskie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi potwierdził, iż na skutek wybuchu budynek mieszkalny uległ całkowitemu zniszczeniu, a gruzy objęte były pożarem. Otrzymano informację, ze w budynku mogło przebywać kilka osób. W pierwszej fazie działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody w natarciu na ognisko pożaru i obronie budynków sąsiednich. Zadysponowano dodatkowe siły w tym specjalistyczną grupę poszukiwawczo – ratowniczą z Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju z dwoma psami do działań poszukiwawczych. Następnie niezwłocznie przystąpiono do odgruzowywania i przeszukiwania terenu katastrofy, jednakże ze względu na wydobywające się zarzewia ognia spod gruzu i elementów konstrukcyjnych zawalnego obiektu, działania poszukiwawcze były utrudnione. Działania prowadzone były ręcznie oraz przy pomocy specjalistycznego sprzętu, między innymi geofonu oraz kamer wziernikowych.