Pożar sadzy w kominie i nieszczelny przewód kominowy, to kolejne interwencje strażaków w związku z sezonem grzewczym, których można by uniknąć gdyby dokonywano okresowych przeglądów przewodów kominowych.

Wczoraj po godzinie 17 strażacy gasili pożar sadzy w kominie w jednym z budynków mieszkalnych w Janowicach. Działania zastępu OSP polegały na zasypaniu komina piaskiem, a następnie wyczyszczeniu wyciorem kominowym. Z kolei dzisiaj rano strażacy zostali zadysponowani do zadymienia w budynku mieszkalnym w Iłownicy. Zadymienie w budynku wynikało z nieszczelnego, pękniętego komina. Pomieszczenia sprawdzono, przewietrzono oraz zalecono kontrolę przewodu kominowego przez kominiarza.

 

Straż pożarna przypomina, że przed włączeniem centralnego ogrzewania powinno zadbać się o przegląd oraz wyczyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych przez wykwalifikowanego kominiarza. Po poprzednich sezonach grzewczych w przewodach kominowych mogą pojawić się uszkodzenia i pęknięcia, osadza się również sadza i inne zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do pożaru sadzy, a tym samym uszkodzenia struktury budowlanej komina.

Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.