SDC1037323 maja 2012 roku o 1045 dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Bielsku-Białej odebrał zgłoszenie o pożarze drewnianego obiektu gastronomiczno-mieszkalnego znajdującego się w Szczyrku na przełęczy Biały Krzyż.
Pierwszy zastęp dotarł na miejsce akcji już po 12 minutach od zgłoszenia, pożarem objęta była znaczna część poddasza drewnianego budynku, a ogień przedostawał się na dach. Budynek znajdował się w bliskim sąsiedztwie dużego zajazdu, w związku z czym strażacy równocześnie z prowadzoną akcją gaśniczą, prowadzili działania w obronie tego obiekt, które utrudniał silny wiatr. Na czas prowadzonych działań droga łącząca Szczyrk z Wisłą była nieprzejezdna.


Po ugaszeniu ognia przystąpiono do niezbędnych prac rozbiórkowych spalonych elementów konstrukcyjnych oraz usunięcia tlących się pozostałości na zewnątrz. W trakcie prowadzonej akcji doszło do ukąszenia przez żmiję zygzakowatą jednego z ratowników OSP Rybarzowice, który został zaopatrzony, a następnie przewieziony przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały jeszcze trzy osoby cywilne prowadzące działania gaśnicze przed dojazdem na miejsce ratowników (głównie podtrucie gazami pożarowymi).
Spaleniu uległa części konstrukcji nośnej wraz z poszyciem dachu oraz wyposażenie poddasza stanowiącego część mieszkalną wraz z instalacjami. W wyniku prowadzonej akcji gaśniczej zalany został parter wraz z wyposażeniem części gastronomicznej budynku. Przyczynę pożaru ustala Policja. Działania straży pożarnej trwały blisko pięć godzin.