328 czerwca 2016 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się uroczystość wręczenia nagród finansowych ministra spraw wewnętrznych i administracji wyróżnionym funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej w związku z ich postawą i zaangażowaniem podczas usuwania skutków burz i nawałnic w dniach 17-20 oraz 25-26 czerwca br. Wśród wyróżnionych funkcjonariuszy znalazł się również strażak z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.

Wyróżnionych zostało 32 funkcjonariuszy PSP z komend powiatowych i miejskich z 7 województw, szczególnie dotkniętych w tych dniach żywiołem: mazowieckiego, warmińsko- mazurskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego. Z województwa śląskiego wyróżniono 4 strażaków: st. sekc. Daniel Góralczyk z komendy miejskiej PSP w Bielsku- Białej, st. ogn. Jacka Tylińskiego z KM PSP w Częstochowie, sekc. Robert Bury z KP PSP w Cieszynie oraz sekc. Kamil Buziak z KM PSP w Gliwicach.

 

17 czerwca 2016 roku w rejonie operacyjnym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej miały miejsce anomalia pogodowe. Wiał bardzo silny i porywisty wiatr połączony z okresowymi ulewami. Do stanowiska kierowania wpłynęło ponad 150 zgłoszeń dotyczących naderwanych poszyć dachowych, połamanych drzew tarasujących drogi lub konarów zrywających linie energetyczne. W tym dniu po raz kolejny wyróżnił się swoją postawą w działaniach ratowniczych st. sekc. Daniel Góralczyk. Jego doświadczenie w pracy piłą mechaniczną pozwoliło na szybkie usunięcie drzew tarasujących ulicę Filarową, Tylną oraz Wodną w Bielsku-Białej. Należy zwrócić uwagę, że wszystkie opisane wyżej akcje były prowadzone w bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych wymagały dużego wysiłku fizycznego oraz doświadczenia, ponieważ istniało realne niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym przez zerwane linie energetyczne.

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji podziękował wszystkim wyróżnionym strażakom za ich dobrą służbę, profesjonalizm i oddanie obywatelom. W uroczystości uczestniczyli, oprócz wyróżnionych strażaków, m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski.

 

Opracowanie: Joanna Matusiak, Wydział Informacji i Promocji KG PSP; Zdjęcia: Bogdan Romanowski, „Przegląd Pożarniczy”.

1246