rafineria wystawaA3Wczoraj 26 czerwca br. w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się obchody 45. rocznicy pożaru Rafinerii Nafty. Wiele osób wspomina łunę, jaką dało się zobaczyć z odległości kilkunastu kilometrów. Zginęło 37 osób.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 1110 w kościele pw. NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie został wyświetlony film dokumentalny poświęcony tej tragedii. O godz. 1130 odbyła się msza święta z udziałem kaniowskiego chóru Antonius Laurientus.

Po mszy świętej w celu złożenia hołdu poległym w czasie jednej z najtragiczniejszych akcji ratowniczo-gaśniczych w historii całego województwa przeszedł pochód pod pomnik „Obrońcom Rafinerii 1971”. Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej st.bryg. Krzysztof Grygiel wraz z byłym Komendantem Rejonowym PSP bryg. w st. spocz. Zbigniewem Pęziołem oraz dwoma pracownikami Komendy Miejskiej PSP złożyli kwiaty pod pomnikiem, aby upamiętnić ofiary tragedii. Wieńce złożyli także m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego z Członkiem Zarządu Powiatu Bielskiego Katarzyną Adamiec na czele, Urzędu Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice z Zastępcą Burmistrza Pawłem Mrowcem na czele, Urzędu Gminy Bestwina z Wójtem Arturem Beniowskim na czele, Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej z dh Janem Cholewą na czele, Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czechowicach-Dziedzicach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Mazańcowicach.

Od dzisiaj w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach można obejrzeć wystawę upamiętniającą 45. rocznicę pożaru w Czechowicach-Dziedzicach.

Na skutek wyładowania atmosferycznego w dniu 26 czerwca 1971 roku o godzinie 1952 zapaliła się ropa naftowa w jednym ze zbiorników centralnych zlokalizowanych na placu Rafinerii. W dniu 27 czerwca o godzinie 12 nastąpił gwałtowny wyrzut gorącej ropy ze zbiornika, rozerwanie sąsiedniego zbiornika i wylew na zewnątrz palącej się ropy. W wyniku tego 33 osoby zginęły na miejscu, a 4 dalsze zmarły w szpitalach, rannych zostało 105 osób. Uszkodzeniu uległo 22 samochodów pożarniczych, w tym spaleniu uległa autodrabina Magirus SD-25 z jednostki ZSP z Bielska- Białej. Dnia 29 czerwca o godzinie 1510 przystąpiono do generalnego natarcia, a o godzinie 1615 natarcie zakończono z pełnym powodzeniem.

Dogaszanie trwało do 1 lipca 1971 roku. Ogółem w akcji ratowniczo- gaśniczej brało udział: 200 sekcji zawodowych straży pożarnych (1484 strażaków zawodowych), 150 sekcji ochotniczych straży pożarnych (1030 członków OSP), 13 sekcji pożarniczych z Czechosłowacji (58 strażaków), żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, załoga Rafinerii. W akcji współuczestniczyli: Milicja Obywatelska, Służba Zdrowia, zakłady przemysłowe i transportowe.