Manewry Hecznarowice21 maja 2016 roku OSP Hecznarowice wraz z Bielskim Pogotowiem Ratunkowym i Komendą Miejską PSP w Bielsku-Białej zorganizowały III Manewry Ratownicze OSP.

W manewrach wzięło udział 21 jednostek OSP z województw Małopolskiego i Śląskiego. Powiat Krakowski reprezentowały OSP Kryspinów i Mników; Powiat Oświęcimski: OSP Brzeszcze i Kęty Podlesie, Powiat Suski: OSP Kurów, Lachowice, Sucha Beskidzka Miasto, Powiat Wadowicki: OSP Inwałd i Wieprz. Najliczniej reprezentowany był Powiat Bielski – OSP Bestwina, Bystra, Czaniec, Czechowice, Dankowice, Hałcnów, Kobiernice, Pisarzowice, Porąbka, Stara Wieś, Świętoszówka i Zabrzeg. Manewry sędziowali ratownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, strażacy z JRG 1 Bielsko-Biała oraz druhowie OSP. Każda z drużyn miała do wykonania 11 zadań – 6 z zakresu ratownictwa medycznego, oraz 5 zadań sprawnościowych.

Założenia na poszczególnych zadaniach były następujące:

1: Bieg przełajowy
Zadanie sprawnościowe - bieg z przeszkodami w lesie na czas w pełnym umundurowaniu bojowym.

2: Wypadek samochodowy
Poszkodowany kierowca busa przewoził 7 osobową ekipę na pace ładunkowej mniej lub bardziej poszkodowanych, w tym żeby było ciekawiej - kobieta w zaawansowanej ciąży, która twierdziła, że czuje skurcze. W związku z tym, prócz standardowego zestawu czynności przy wypadku komunikacyjnym, drużyny musiały wdrożyć procedurę wypadku masowego i segregacje rannych TRIAGE.

3:Wyciek gazu z cysterny
Zderzenie cysterny z drugim samochodem ciężarowym. Nieprzytomny kierowca znajdował się w środku, a z samej cysterny wyciekał gaz, który na późniejszym etapie działań się zapalał.

4: Wodą do celu
Zadanie sprawnościowe mające na celu jak najszybsze napełnienie zbiornika p.poż. z nasad tłocznych samochodu. Następnie zbiornik w samochodzie musiał zostać uzupełniony za pomocą pompy szlamowej lub pływającej , cały sprzęt zwinięty, a załoga w komplecie musiała znajdować się w samochodzie.

5. Pożar garażu z butlami z acetylenem.
Pożar garażu, w którym znajdowały się butle z acetylenem. Sędziowie oceniali zachowanie procedury przy tego typu zdarzeniach (Standardowe zasady postępowania podczas zdarzeń z udziałem butli z acetylenem)

6:Paralotnia.
Paralotniarz lądując zahaczył o drzewo, przebijając się na wylot gałęzią. Na miejscu okazuje się że wisi on w powietrzu ok 3 m nad ziemią, a pod nim jest kolejna osoba poszkodowana, przygnieciona przez odłamany fragment drzewa.

7: LPR
Zawodnicy mieli za zadanie wyznaczyć i zabezpieczyć miejsce lądowania śmigłowca, a następnie sprowadzić go na ziemię. W trakcie wykonywania zadania okazuje się, że grillujących niedaleko ludzi pogryzła żmija. Zawodnicy mieli za zadanie udzielić pomocy osobie poszkodowanej.

8: Elektryk
Wezwanie do człowieka porażonego prądem. Na miejscu okazuje się, że poszkodowany jest nieprzytomny i leży w bezpośrednim kontakcie wciąż iskrzącej skrzynki rozdzielczej.

9: Wypadek na budowie
Wezwanie do nieprzytomnego mężczyzny- alkoholika leżącego w budynku, który spożył alkohol niewiadomego pochodzenia. Problem w tym, że ulokował się on po drugiej stronie owego budynku, a oddzielała ratowników od niego ciasna ścieżka ograniczona po bokach i z góry deskami, rusztowaniami , przez co do poszkodowanego ratownicy muszą się doczołgać. Dodatkową atrakcją było całkowite zaciemnienie i brak jakiegokolwiek źródła światła. Pracę ratowników utrudnia panikująca żona poszkodowanego.

10. Dziecko w studni
Podczas zabaw dziecko wpadło do studni. Ratownik musi wejść do wąskiego kanału zalanego wodą, i wydobyć z niego dziecko. Po wydobyciu nieprzytomnego dziecka należy go zaopatrzyć medycznie.

11. Tor przeszkód
4 osoby muszą wykonać jak najszybciej zadania: przebijanie młotem opony, zwijanie węży na czas, wspinaczka na rusztowanie i zejście na czas. Równolegle dowódca z kierowcą muszą rozwiązać zadanie - obliczyć w jakim czasie opróżniony zostanie zbiornik w samochodzie GBA 2,5/16 przy maksymalnej wydajności autopompy .

Manewry zaszczycili swoją obecnością:

  • Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Adam Caputa
  • Burmistrz Gminy Wilamowice Marian Trela
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Wilamowicach Stanisław Nycz
  • Z-ca dowódcy JRG1 w Bielsku-Białej mł.bryg. Witold Inerowicz
  • Prezes Zarządu Powiatowego Zw. OSP RP w Bielsku-Białej Jan Cholewa
  • Radny Powiatu Bielskiego - Prezes OSP Bystra Grzegorz Gabor
  • Prezes Zarządu Gminnego Zw. OSP RP w Wilamowicach Stanisław Nycz
  • Komendant Gminny Roman Jędrzejko
  • Jarosław Zabłocki.

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła jednostka OSP Lachowice przed OSP Brzeszcze i OSP Świętoszówka. Puchary ufundowała Rada Miejska w Wilamowicach, a wręczył je Przewodniczący Rady Stanisław Nycz.

W zadaniach z zakresu ratownictwa medycznego pierwsze miejsce zajęła również OSP Lachowice, drugie miejsce OSP Brzeszcze, trzecie OSP Porąbka –puchar ufundowała firma BeHaPe.

W zadaniach sprawnościowych zwyciężyła OSP Świętoszówka przed OSP Lachowice i OSP Brzeszcze- puchar zwycięzcom wręczył fundator Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej st.bryg. Adam Caputa.

Dzięki licznym sponsorom jednostki otrzymały również nagrody rzeczowe.

Sponsorami III edycji Manewrów OSP były firmy: Alwero, Abakus, Anga, ASC, Azon, Bank BPS, BBF Complex Wojciech Dutka, BeHaPe, Bezalin SA, Cukiernia Merta, Drobisz-tur, Elektro-Instal Michał Mleczko, Halinbud, Inżynieria Samochodów Specjalnych Wawrzaszek, LUX WRAP, Marhan, Metline, Omega, Pizzeria Pepperoni, Profil Met, Safer, Strażaczki.pl, Transport towarowy Krzysztof Adamus, Urząd i Rada Gminy Wilamowice, Wacar, Zarząd Gminny Zw. OSP RP w Wilamowicach, Zarząd Wojewódzki Zw. OSP RP w Katowicach.

Dziękujemy sponsorom za ich obecność.

Dziękujemy jednostkom OSP za udział, rywalizację i przede wszystkim świetną zabawę.

Dziękujemy wszystkim sędziom, pozorantom, obsłudze technicznej za ich zaangażowanie i profesjonalizm.

Do zobaczenia za rok!!!

Manewry Hecznarowice 2016

Manewry Hecznarowice 2016Manewry Hecznarowice 2016
Galerię z manewrów można znaleźć na funpage fb OSP Hecznarowice