zagrozenia-w-domuWczoraj po południu czteroosobowa rodzina została zabrana na obserwację do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla.

W niedzielę o godzinie 16:20 dyżurny stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie dotyczące pomiaru tlenku węgla w budynku wielorodzinnym mieszczącym się w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Bolesława Prusa. Po przewietrzeniu mieszkania, urządzenia pomiarowe wykazały niewielkie stężenie CO w pomieszczeniu łazienki. Zespół pogotowia ratunkowego zabrał czteroosobową rodzinę, w tym dwójkę dzieci w wieku 13 i 6 lat na obserwację do szpitala. Strażacy dokonali również pomiarów na obecność tlenku węgla w pozostałych ośmiu mieszkaniach. W większości przypadków urządzanie pomiarowe wskazywało 0ppm .

W celu przeciwdziałania zatruciu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej zachęca do zakupu i montażu we własnym mieszkaniu autonomicznych czujek dymu oraz czujek tlenku węgla. Koszt takich czujek waha się w granicach 40-100 PLN (czujki dymu) i 100-200 PLN (czujki tlenku węgla) i jest nieporównywalnie niski do skutków i kosztów, jakie niesie pożar czy tlenek węgla.