wentylacjaWczoraj po południu straż pożarna została wezwana do pomiaru tlenku węgla w jednym z budynków mieszkalnych w Buczkowicach.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy dokonali pomiarów, stężenie czadu przekraczało sześciokrotnie dopuszczalną normę. Powodem obecności tlenku węgla w mieszkaniu był piecyk typu ,,koza'' oraz zatkane przez właściciela klatki wentylacyjne. Dowódca akcji podjął decyzję o wygaszeniu piecyka i natychmiastowego udrożnienia kratek wentylacyjnych. Właściciel 82-letni mężczyzna kategorycznie odmówił twierdząc, że udrożnienie wentylacji spowoduje obniżenie temperatury mieszkaniu.

Strażacy wygasili piecyk, a następnie wezwali na miejsce patrol Policji. W jej obecności przystąpiono do odetkania zatkanych przewodów kominowych i przewietrzenia mieszkania. Podczas dokonywania tej czynności właściciel poinformował, że kratki wentylacyjne znów zatka, a w piecyku nadal będzie palił.

Jednym z kluczowych elementów systemu wentylacyjnego w każdym domu są kratki wentylacyjne. Zapewniają one właściwe funkcjonowanie wentylacji opartej na obiegu powietrza. Szczególną rolę pełnią w okresie grzewczym chroniąc nas przed tlenkiem węgla (czadem).

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna w akcji "Nie dla czadu" należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pozwolą zapobiec tragediom.

Przede wszystkim są to:

  • okresowe przeglądy instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia
  • uchylanie okien w mieszkaniu, w czasie korzystania z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej)
  • nie zasłanianie kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych
  • korzystanie ze sprawnych urządzeń
  • często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien.

Warto również zadbać o rozmieszczenie czujek tlenku węgla w tej części domu, w której śpimy. Pamiętać należy również, że szczelne okna nie są dobre dla naszego zdrowia. Dlatego należy je rozszczelniać lub wyposażyć w elementy nawiewne.