czujka dymuPodczas weekendu 1-3 stycznia 2016 roku na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego odnotowano aż 21 pożarów oraz jedno zdarzenie z tlenkiem węgla. 

Coraz niższe temperatury powietrza od -3°C w dzień nawet do -15°C w nocy sprzyjają powstawaniu pożarów w obiektach mieszkalnych. Podczas mrozów dogrzewamy nasze mieszkania przy pomocy urządzeń elektrycznych, piecyków węglowych lub opalanych gazem. Dodatkowym zagrożeniem jest tlenek węgla popularnie zwany „czadem”, który może powstawać w wyniku wad urządzeń grzewczych, niesprawnej wentylacji lub nieszczelnych przewodach dymowych i spalinowych.

Wśród odnotowanych pożarów blisko 10 dotyczyło pożarów sadzy w kominie. 1 stycznia w Jaworzu w budynku jednorodzinnym paliły się sadze w przewodzie kominowym . Dostęp do komina był utrudniony ze względu na brak włazu dachowego oraz brak dostępu do poddasza. Do komina dostano się za pomocą drabiny. Pożar ugaszono gaśnicą proszkową. Ponadto wykonano otwór w suficie podwieszanym, aby wykluczyć ewentualny pożar na niedostępnym poddaszu.

 

Straż pożarna przypomina o dokonaniu okresowych przeglądów urządzeń grzewczych, instalacji gazowej, wentylacyjnej oraz kominowej. Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

Zdjęcie: KW PSP w Warszawie