trawy 1Od początku roku bielscy strażacy wyjeżdżali do pożarów traw, łąk i nieużytków 70 razy. W całej Polce od początku 2015 r. strażacy wyjeżdżali do prawie 37 tys. takich pożarów, w ich wyniku 3 osoby zginęły, a 64 zostały ranne, a to dopiero początek wiosny.

Minionej doby strażacy gasili pożary suchych traw i zarośli w Bielsku-Białej przy ulicy Iglastej oraz Lipnickiej, a także w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Mazańcowickiej, gdzie najprawdopodobniej pożar powstał od zwarcia w transformatorze energetycznym znajdującym się na słupie. Powiadomiono pogotowie energetyczne. Działania zastępów PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądu wody na paląca się suchą trawę i zarośla. Transformator zabezpieczyło pogotowie energetyczne.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ostrzega, że do wywołania ogromnego pożaru może przyczynić się już mała iskra. Przygotowana akcja „Rzuć palenie!” to akcja, która ma przypominać o niebezpieczeństwach związanych z wypalaniem traw, łąk i nieużytków oraz zachęcać do zrezygnowania z niebezpiecznych przyzwyczajeń. W jej ramach został wyprodukowany spot, który ma zwracać uwagę na ten istotny problem i przypominać o niepożądanych skutkach wypalania traw.

Link do spotu:

W ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali do 52 354 takich pożarów. W 2013 r. odnotowano 40 tys. pożarów traw. W ciągu tych 2 lat w ich wyniku życie straciło 16 osób, a 157 zostało rannych.

Akcje gaśnicze mobilizują znaczną liczbę sił i środków. Tylko w tym roku pożary traw gasiło ponad 275 tys. strażaków PSP oraz OSP, a do akcji gaśniczych zadysponowano ponad 56 tys. zastępów straży pożarnej.

Trzeba wziąć pod uwagę, że strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą na czas z pomocą tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

Od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób nadal wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą, niestety, także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Przypominamy też, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych, kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Tekst zaczerpnięto ze strony www.straz.gov.pl.