mini 1Dzisiaj o godzinie 9 rano na terenie skupu złomu przy ul. Zdrojowej w Bystrej wybuchł pożar. Paliły się metalowe odpady poszlifierskie na składowisku.

Kiedy jednostki straży pożarnej przybyły na miejsce zdarzenia paliła się sterta metalowych odpadów poprodukcyjnych oraz odpadów po procesie odlewniczym kokilowym (zawierający pył aluminiowy oraz czarny piasek formierski) pochodzący z odlewni aluminium Nemak w Bielsku-Białej. Strażacy przystąpili do gaszenia pożaru pyłu aluminiowego znajdującego się w workach typu big bag. Ponadto zabezpieczono część składowiska nieobjętego pożarem. Dodatkowo do gaszenia pożaru zadysponowano 6 ton soli drogowej z Urzędu Gminy Wilkowice. Sól drogowa będąca niemal czystym chlorkiem sodu jest w tego typu przypadkach skutecznym środkiem gaśniczym, gdyż przy zetknięciu się z płonącym metalem zaczyna się topić i wytwarza wokół niego warstwę, która odcina dostęp tlenu, przez co metal gaśnie.

Teren monitorowano kamerą termowizyjną. Miejsce przekazano właścicielowi, który zobowiązał się do monitorowania składowiska. Działania zakończono o 13.20. W pożarze nikt nie został ranny. 

Zdjęcia można wykorzystać, własność KM PSP Bielsko-Biała.

mini 2mini 3