trawy 3Od początku roku do 22 marca strażacy w woj. śląskim wyjeżdżali już do 2236 pożarów traw, łąk i nieużytków. W Polsce Państwowa Straż Pożarna od początku 2015 roku do 22 marca odnotowała już 22563 takich pożarów, w których 45 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć.

Bielscy strażacy tylko minionej doby wyjeżdżali 10 razy do pożarów suchych traw i nieużytków. Połowa z tych interwencji miała miejsce na terenie Bielska-Białej – wypalano trawę przy ulicach: Gdańska, Górska, Polna, Rzemieślnicza i Urodzajna. W czasie gaszenia pożaru nieużytków przy ulicy Górskiej w Bielsku-Białej udało się ustalić osobę, która wznieciła pożar. Została ona zatrzymana przez patrol Policji.

 

W powiecie bielskim paliło się w Bronowie, Bujakowie, Czechowicach-Dziedzicach oraz Godziszce. W Bronowie przy ulicy Bronowskiej paliła się sucha trawa i zarośla na powierzchni około 1 hektara. Strażacy zużyli aż 6,5 tony wody do jego ugaszenia.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

NIE WARTO RYZYKOWAĆ - NA SKUTEK JEDNEJ, NIEODPOWIEDZIALNEJ DECYZJI BARDZO ŁATWO STRACIĆ DOROBEK SWOJEGO ŻYCIA, ALE I... SAMO ŻYCIE