czad domSezon grzewczy w pełni, a bielscy strażacy odnotowali już 40 interwencji związanych z pomiarem tlenku węgla, w wyniku których 43 osoby w tym siedemnaścioro dzieci podtruło się czadem.

Wczoraj przedpołudniem strażacy zostali wezwani do pomiaru tego niebezpiecznego gazu w mieszkaniu budynku wielorodzinnego mieszczącego się w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Traugutta. Właścicielkę mieszkania zaniepokoiło wskazanie domowej czujki tlenku węgla, która wskazywała na występowanie tego groźnego gazu. Gdy strażacy zmierzyli poziom tlenku węgla w salonie okazało się, że występuje w nim niewielkie stężenie czadu.

Prawdopodobną przyczyną wydobywania się gazów spalinowych do mieszkania był nieszczelny piec kaflowy, który niedawno był przerabiany lub przytkany przewód spalinowy. Pomieszczenia sprawdzono i przewietrzono ponownie. Miejsce zdarzenia przekazano właścicielce z zaleceniem przeglądu pieca kaflowego oraz przewodu spalinowego przez kominiarza.

W tym przypadku na szczęście nikt nie ucierpiał, może właśnie dzięki czujce która zaalarmowała właścicielkę mieszkania.

Strażacy zachęcają do wzięci udziału w konkursie plastycznym adresowanym do dzieci od 3 do 16 lat, którego celem jest uświadomienie dzieci i młodzieży, o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla i sposobami jak się przed nim ustrzec. Na wasze prace pod hasłem "NIE dla czadu czujnik tlenku węgla w każdym domu" czekamy do 19 stycznia. Parce należy wysyłać na adres:

Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej

ul. Leszczyńska 43

43-300 Bielsko-Biała

Na rewersie pracy konkursowej należy podać imię i nazwisko autora pracy oraz wiek, a także imię i nazwisko opiekuna wraz z numerem telefonu. Więcej szczegółów na naszej stronie www.straz.bielsko.pl. Na zwycięzców czekają nagrody!