czujkaDzisiaj w nocy straż pożarna została wezwana do pomiary tlenku węgla w jednym z mieszkań w bloku przy ulicy Mierniczej w Bielsku-Białej.

Z relacji osoby poszkodowanej, zabranej przez pogotowie ratunkowe w momencie przybycia jednostek straży, kocioł gazowy zaczął "nienaturalnie buczeć" podczas napełniania wanny. Gdy strażacy dokonali pomiarów stężenia CO, faktycznie okazało się, że występuje on w łazience. Ratownicy przewietrzyli pomieszczenia i zalecili aby nie używać kotła do czasu kontroli serwisowej i kominiarskiej.

Od początku października strażacy interweniowali już 14 razy w związku z podejrzeniem występowania tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, a 11 osób w tym 6 dzieci zostało hospitalizowanych. Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny, ponieważ człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że odbiera mu życie. Gdyby w tym przypadku czujność lokatora nie wzbudził źle działający piecyk, kto wie jak mogłoby się to skończyć.

Jak więc uniknąć zagrożenia?

Sugerujemy kupno czujników tlenku węgla, które w sklepach elektronicznych lub internetowych można dostać już w cenie kilkudziesięciu złotych. Zamontowany przy piecu zacznie głośno piszczeć, gdy wyryje nawet nieznaczne przekroczenie normy stężenia tlenku węgla.