DSC 0008W ciągu minionej doby odnotowano 10 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Dotyczyły one głównie udrożniania przepustów drogowych na trenie miasta Bielsko-Biała, gminy Jasienica oraz w miejscowościach: Bystra, Bujaków oraz Szczyrk. Ponadto strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic budynków jednorodzinnych w Bielsku-Białej przy ulicy Groniczek oraz Dębowiec, a także w Bujakowie.

W czasie minionej doby dokonano również kontroli wałów przeciwpowodziowych oraz przepustów drogowych w Bielsku-Białej oraz powiecie bielskim - nigdzie nie stwierdzono zagrożenia powodziowego. W czasie kontroli poziomu wody na rzece w miejscowości Iłownica stwierdzono, że część wału przeciwpowodziowego jest uszkodzona. Uszkodzenie polegało na osuwaniu i podmywaniu ziemi na odcinku około 20 metrów. Zagrożenie stanowiły prognozy mówiące o dalszych intensywnych opadach deszczu w naszym rejonie, a co za tym idzie spodziewanym dużym wzroście poziomu wody w rzece. Sytuacja meteorologiczna mogła spowodować powiększenie wyrwy w wale.

W uzgodnieniu z Wójtem gminy Jasienica przystąpiono do zabezpieczenia uszkodzonego odcinka wału. Naprawy dokonano za pomocą drewnianych słupów wbijanych wzdłuż brzegu rzeki, a następnie przeplataniu pomiędzy nimi gałęzi brzozy. Umocnienie miało na celu zabezpieczenie brzegu przed dalszym wymywaniem przez wodę i osuwaniu ziemi. Całość utworzonych zabezpieczeń wzmocniona została stalowym drutem i workami z piaskiem. Do zabezpieczenia wału użyto około 400 sztuk worków z piaskiem.

Na miejscu pracowały zastępy z OSP Landek, Iłownica, Wieszczęta, Łazy, Rudzica, Mazańcowice, JRG 2 w Bielsku-Białej. Działania prowadzono w ścisłej współpracy i uzgodnieniu z Wójtem Gminy Jasienica. Działania zakończono po godz. drugiej w nocy.