Nie dla czaduW dniu wczorajszym Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie od dyżurnego Bielskiego Pogotowia Ratunkowego o konieczności dokonania pomiarów tlenku węgla w mieszkaniu w Bielsku-Białej przy ul. Krasińskiego 24. Zespół Pogotowia Ratunkowego zabrał na obserwację do szpitala sześciu pracowników firmy wynajmującej pomieszczenia w kamienicy. Pomiarów dokonano w kamienicy na klatce schodowej oraz pomieszczeniu wskazanym przez służbę medyczną, gdzie stwierdzono podwyższone stężenie tlenku węgla dochodzące do 115 ppm. Po dojeździe kolejnego zastępu przystąpiono do kolejnych pomiarów w pozostałych mieszkaniach, przyrządy wskazały także wartości podwyższone. W trakcie działań na miejsce przybyli pracownicy zakładu kominiarskiego, którzy sprawdzali drożność przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Po upływie ok. 1 godziny prowadznego wietrzenia pomieszczeń wskazania przyrządów spadły do 0ppm.

- Dokładne przyczyny są obecnie wyjaśniane. Na dziś możemy powiedzieć, że do zdarzenia doszło w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych - mówi Paweł Waszek, rzecznik prasowy Beskidzkiego Cechu Kominiarzy. 

Było to już kolejne zdarzenie związane z ulatniającym się czadem w ciągu ostatnich kilku dni. Poprzednie miały miejsce w Bielsku-Białej w budynkach przy: ul. Dygasińskiego (26 stycznia godz. 1104), ul. Broniewskiego 38 (25 stycznia godz. 2304- trzy osoby, w tym dwoje dzieci zostało zabranych na obserwację do szpitala), ul. Solnej 14 (25 stycznia godz. 905), ul. Straconki (24 stycznia godz. 2221), ul. Przybyły 11 (24 stycznia godz. 1330), ul. Bracka (23 stycznia godz. 1827), ul. Krasińskiego 27a (23 stycznia godz. 1657).

Żeby zminimalizować ryzyko zaczadzenia, nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych (bo np. wieje zimne powietrze) i otworów nawiewnych w mieszkaniach i domach. Należy również stosować mikrowentylacje (pozycja klamki ¼ lub ¾ w zależności od rodzaju okna) lub też otwierać specjalne nawiewniki w oknach, które zostały w nie wyposażone, a także nie zatykać otworów nawiewnych w drzwiach łazienkowych. Należy również dokonywać okresowych kontroli przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Takie czynności należą do zadań i kompetencji mistrza kominiarskiego.