Wichury nad BielskiemNiestety spełniły się przepowiednie synoptyków. Silny wiatr utrzymywał się w mieście Bielsko-Biała i powiecie bielskim przez Wigilię i pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Najsilniej wiało około godziny 2100 dnia 25 grudnia, kiedy prędkość wiatru w mieście Bielsko-Biała w porywach osiągała prędkość zbliżoną do 100 km/h. Wiatr osłabł dopiero około północy, natomiast jeszcze w drugi dzień świąt strażacy usuwali jego skutki.

W wigilię strażacy odnotowali ok. 40 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów. Większość z nich polegała na usuwaniu z dróg i chodników połamanych drzew.
25 z tych zdarzeń miało miejsce w mieście Bielsko-Biała.
W godzinach popołudniowych silny wiatr uszkodził elewację na budynku jednorodzinnym przy ul. Legnickiej. Na ul. Wspólnej strażacy zabezpieczyli deskami ok. 5m2 wyrwanej części poszycia dachowego na budynku jednorodzinnym. Uszkodzeniu uległo także część połaci dachowej budynku gospodarczego na ul. Światopełka.

Pięć zdarzeń odnotowano także w Jaworzu.
Na ul. Małej w wyniku porywistego wiatru naruszone zostało pokrycie dachu z blachy falistej na budynku jednorodzinnym. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu odrywającej się ok. 40m2 blachy za pomocą taśm ściągających poprzez opasanie nimi uszkodzonych połaci dachu i przymocowanie do belek drewnianych, które są częścią konstrukcji dachu.

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia odnotowano ok. 90 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków wichur na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego. Tak jak dnia poprzedniego większość zdarzeń polegała na usuwaniu z dróg i chodników połamanych drzew.

Bardzo dużo zdarzeń odnotowano ponownie w Bielsku-Białej.
Silny wiatr spowodował naderwanie rynny z dachu budynku wielorodzinnego przy ul. Tańskiego.
Na ul. Zapora uszkodzeniu uległ dach na domku letniskowym.
Na ul. Barkowskiej powalone drzewo uszkodziło budynek gospodarczy.
Na ul. Partyzantów wiatr zerwał baner reklamowy.
W godzinach wieczornych upadające drzewa uszkodziły samochód osobowy marki Opel zaparkowany na ul. Wyspiańskiego i samochód osobowy marki Renault zaparkowany na ul. Wadowickiej.
Silny wiatr zerwał ok. 150m2 dachu nowo-budowanego budynku przy ul. Oświęcimskiej, który spadając uszkodził bramę z napędem, ogrodzenie oraz roślinność na sąsiedniej posesji.
Wiatr uszkodził także dachy w budynkach mieszkalnych na ul. Brzóski, ul. Kustronia, ul. Lipnickiej, ul. Filarowej, ul. Pod Kasztanem, ul. Piastowskiej i ul. Barkowskiej.
Powalone drzewo uszkodziło linie energetyczne przy ul. Broniewskiego, ul. Karpackiej i ul. Tuwima.
Przy ul. Żywieckiej strażacy usuwali drzewo, które upadając oparło się o linię energetyczną.
Zerwana linia energetyczna średniego napięcia spowodowała pożar żywopłotu z tui, uszkodzenie ogrodzenia na posesji oraz pożar poddasza w budynku jednorodzinnym na ul. Irysów.
Na ul. Cieszyńskiej przyczepa samochodowa z reklamą uszkodziła samochód osobowy marki Suzuki.
Spadające części oderwanego pokrycia dachowego z budynku mieszkalnego przy ul. Tenisowej uszkodziły zaparkowany samochód osobowy marki Audi.
Na ul. Pocztowej wiatr uszkodził mocowania kolektora słonecznego, na ul. Lompy ogrodzenie posesji, a na ul. 3-go Maja wiatę przystankową MZK.
Na ul. Jana Chrzciciela drzewo oparło się o budynek jednokondygnacyjny handlowy oraz o linię telefoniczną.

W powiecie bielskim tego dnia odnotowano około 40 zdarzeń.
Powalone drzewa uszkodziły ogrodzenia posesji i metalowy garaż wolno-stojący w Szczyrku przy ul. Malinowej.
Drzewa uszkodziły linie energetyczne w Bujakowie przy ul. Stara Karczma i Kozach przy ul. Sobieskiego.
W Jasienicy przy ul. Łaziańskiej wiatr powalił na drogę słup energetyczny.
W Czechowicach-Dziedzicach strażacy pomogli zabezpieczyć naderwaną blachę na dachu budynku mieszkalnego przy ul. Barlickiego.
Wiatr uszkodził także dachy w budynkach mieszkalnych w Porąbce przy ul. Bukowski Groń, Kobiernicach przy ul. Wolności, Jasienicy przy ul. Bukowej, Bujakowie przy ul. Szkolnej, Kozach przy ul. Ogrodowej i Mazańcowicach przy ul. Kopiec.
Uszkodeniu uległo także pokrycie dachu budynku Domu Nauczyciela w Kozach przy ul. Szkolnej.
Upadające drzewo oparło się o budynek mieszkalny jednorodzinny w Szczyrku przy ul. Cisowej.
W Mesznej przy ul. Rolniczej wiatr uszkodził blaszany garaż.

W godzinach nocnych 25 grudnia, kiedy prędkość wiatru była najwyższa, do pomocy bielskim strażakom został zadysponowany pluton samochodów gaśniczych z województwa śląskiego w składzie trzech samochodów gaśniczych średnich z Komend Miejskich PSP z Katowic i Tychów oraz Komendy Powiatowej PSP z Pszczyny.

Zdjęcia można wykorzystać z dopiskiem: Mirosław Jamro, PressMix

Wichury nad BielskiemWichury nad BielskiemWichury nad BielskiemWichury nad Bielskiem