1W czwartek 24 października 2013 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyła się uroczystość wręczenia „Krzyży Zasługi za Dzielność” nadawanych przez Prezydenta RP. Odznaczenia otrzymali funkcjonariusze z całej Polski, którzy podczas służby lub w czasie wolnym, wykazując ogromne poświęcenie i odwagę, narażając własne życie, uratowali innych ludzi. Wśród odznaczonych znaleźli się również strażacy z bielskiej straży pożarnej: st. str. Daniel Góralczyk i mł.asp. Paweł MacuraNagrodzonych medalem zostało 12 strażaków, 15 policjantów i 3 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Strażacy Paweł MACURA oraz Daniel GÓRALCZYK wykazali się prawdziwie bohaterską postawą podczas akcji związanej z ratowaniem mężczyzny, który w czasie wykonywania robót ziemnych na prywatnej posesji w Starym Bielsku przy ulicy Kupieckiej został zasypany do pasa na głębokości ok. 4 metrów.

Zdarzenie to miało miejsce 31 sierpnia, pisaliśmy o nim w artykule: Wypadek na budowie w Starym Bielsku.  W akcji tej osuwająca się ziemia zagrażała życiu nie tylko 42-letniego zasypanego mężczyzny, ale również strażakom walczącym o jego życie. Trudność prowadzenia działań polegała na tym, że ściana wykopu częściowo podparta łyżką koparki tworząca nawis nad poszkodowanym w każdej chwili mogła ulec osunięciu i przysypać ratowników. Ratownicy byli poddani bardzo silnemu bodźcowi emocjonalnemu, zdając sobie sprawę z ogromnego zagrożenia, mimo to zachowali spokój i opanowanie. Po trzy-godzinnej akcji pracownik z niewielkimi obrażeniami został przekazany zespołowi pogotowia ratunkowego. Prawidłowo prowadzone działania, poświęcenie, wysiłek emocjonalny i fizyczny zostały zauważone i docenione przez najwyższe władze państwowe.

Medale funkcjonariuszom wręczył minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, który podziękował odznaczonym za ofiarność i odwagę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

„Krzyż Zasługi za Dzielność” to odznaczenie przyznawane funkcjonariuszom za odwagę i czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z narażeniem własnego życia lub zdrowia, w obronie prawa, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Zostały ustanowione przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1928 r.

Zdjęcia można wykorzystać z dopiskiem: KM PSP Bielsko-Biała

DSC01322DSC01323DSC01327