aaaaaaOd kilku dni w całej Polsce panują bardzo wysokie temperatury oscylujące w okolicach 30 stopni. W takich warunkach łatwo o pożar.

Pamiętajmy, aby nie rozpalać ognisk w niedozwolonych miejscach, nie wyrzucać niedopałków, czy też szklanych butelek do lasu oraz w pobliżu suchych traw i zarośli. W ubiegłym tygodniu w gminie Bestwina na wskutek nieostrożności właściciela, który spalał pozostałości roślinne w bliskiej odległości od ścierniska, zapaliła się słoma.

 

Pamiętajmy zatem, że nawet niewielkie źródło ognia wraz z wysokimi temperaturami i odrobiną wiatru może wywołać pożar, który bardzo często przenosi się na zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz lasy. Wczoraj wieczorem strażacy gasili pożar suchej trawy na grobli przy stawie Dębina Dolna w Czechowicach-Dziedzicach (ul. Boczna). Pożar powstał najprawdopodobniej na wskutek zaprószenia ognia przez nieustalonego sprawcę.

Straż Pożarna ostrzega również przed niebezpieczeństwem utonięć szczególnie w miejscach niestrzeżonych. W przypadku jezior zazwyczaj bagatelizuje się temperaturę wody. Tafla jezior jest przeważnie ciepła, ale im głębiej, tym woda jest zimniejsza. Różnica temperatur może spowodować skurcze mięśniowe, które mogą być groźne dla życia. Lekkomyślność, brawura, czy też przecenienie własnych możliwości może być przyczyną tragedii.