P1010347Wczoraj popołudniu trzy jednostki straży pożarnej zostały wezwane do pożaru piwnicy w bloku mieszkalnym w Bielsku-Białej przy ulicy Giewont.

Jak się okazało paliły się śmieci oraz wykładzina PCV. Strażacy ugasili pożar, a następnie przewietrzyli klatkę schodową i piwnicę. W czasie działań pojazdy gaśnicze straży pożarnej miały duże trudności z dojazdem do budynku ze względu na zaparkowane samochody osobowe na drogach osiedlowych, będących drogami pożarowymi. O zatarasowanych przejazdach dróg wewnętrznych dyżurny straży pożarnej poinformował Straż Miejską. Z podobną sytuacją bielscy strażacy spotkali się rok temu 19 czerwca, kiedy to samochody pożarnicze nie mogły dotrzeć do pożaru w bloku mieszczącym się przy tej samej ulicy.

Strażacy apelują o niezastawianie dróg pożarowych. Nawet najlepiej wykonane drogi pożarowe do budynków nie będą spełniały swojej funkcji w przypadku zagrożenia, jeżeli mieszkańcy będą je traktować jako dodatkowy parking przed budynkiem. Źle zaparkowany samochód to o kilkanaście sekund nieraz minut dłuższy dojazd strażaków na miejsce zdarzenia oraz dłuższe oczekiwanie na pomoc. To czas decydujący nieraz o życiu lub śmierci.

Zdjęcie: KM PSP B-B z pożaru przy ulicy Rajskiej w Bielsku-Białej w 2009r.