strażak CODo tragicznego zdarzenia doszło wczoraj w jednym z domów jednorodzinnych w Bielsku-Białej w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie, gdzie ze skutkiem śmiertelnym zaczadził się tlenkiem węgla 55 – letni mężczyzna.

Gdy zastępy straży pożarnej przybyły na miejsce zdarzenia, zespół pogotowia ratunkowego próbował uratować lokatora. Mimo 70 minutowej reanimacji, mężczyźnie nie udało się przywrócić funkcji życiowych. Po wykonaniu pomiarów, strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla, nie tylko w łazience, w której znajdował się poszkodowany, ale również na poddaszu nieużytkowym.

Strażacy apelują do mieszkańców, aby zwrócić baczniejszą uwagę na piece, a także przewody dymowe i wentylacyjne w swoich mieszkaniach. Szczególną uwagę należy zwrócić na instalacje grzewcze w blokach. To tam istnieje największe zagrożenie zatrucia się tlenkiem węgla powstającym przy niecałkowitym spalaniu gazu.

Ale nie tylko mieszkańcy bloków muszą się mieć na baczności. W domach jednorodzinnych także trzeba zadbać o właściwe przewietrzanie. Największym grzechem jest zatykanie kratek wentylacyjnych. Prosimy też pamiętać, że drzwi do łazienki, zwłaszcza wyposażonej w podgrzewacz gazowy, muszą bezwzględnie posiadać otwór umożliwiający właściwą wentylację i powstanie ciągu spalin.

Sami sprawmy aby te święta były bezpieczne i zaopatrzmy się w czujnik tlenku węgla, który ostrzeże nas przed realnym zagrożeniem, gdy zmysły ludzkie zawiodą.