Jastrzebie mini 4Dzisiaj kończą się trzydniowe międzywojewódzkie ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego „ŚLĄSK 2012” w Jastrzębiu Zdroju. Od środy strażacy, ratownicy medyczni, ratownicy specjalistycznych grup poszukiwawczych, wysokościowych i innych wyspecjalizowanych grup zmagali się z pożarami, wybuchami oraz ewakuowaniem ludzi z zawalonych i uszkodzonych budynków.

Ćwiczenia odbywały się na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego Moszczenica. W ćwiczeniach brała również udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z bielskiej straży pożarnej, która prowadziła działania w epizodzie związanym z ewakuacją szpitala i warsztatu firmy transportowej.

Do zadań naszych strażaków poza ewakuacją poszkodowanych należało oznaczanie bardzo skomplikowanych substancji chemicznych. W tym przypadku bardzo przydatny okazał się lekki samochód rozpoznania chemicznego, który od tego roku jest na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej.

Ponadto nasza Komenda przygotowywała jeden z siedmiu epizodów na których ćwiczyły służby ratownicze. Poniżej przedstawione są zdjęcia z tego epizodu, którego scenariusz wyglądał następująco:

W wyniku rozszczelnienia rurociągu średnioprężnego gazu koksowniczego przesyłanego z koksowni do elektrociepłowni, nastąpił wybuch i pożar gazu oraz pożar w przyległym budynku. W miejscu zdarzenia i pobliżu elektrociepłowni znajdują się osoby poszkodowane.

Głównym celem organizacji ćwiczeń na tak dużą skalę jest sprawdzenie umiejętności praktycznych oraz umiejętności współdziałania specjalistycznych grup PSP, zastępów ratowniczo-gaśniczych PSP, procedury szybkiego transportu ratowników śmigłowcem, służb medycznych oraz policji, podczas zróżnicowanych działań związanych z udzielaniem pomocy osobom uwięzionym i poszkodowanym w katastrofie.

Jastrzebie miniJastrzebie mini 1Jastrzebie mini 3Jastrzebie mini 5Jastrzebie mini 8Jastrzebie mini 9Jastrzebie mini 6Jastrzebie mini 7Jastrzebie mini 2