Kopia 17 10 2012-pożar stolarni Ks Brzóski 3Ponad siedemdziesięciu strażaków walczyło wczoraj przez kilka godzin z pożarem stolarni w Straconce przy ulicy Księdza Brzóski.

Około godziny 13.40 do stanowiska kierowania straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku stolarni. Gdy strażacy przybyli na miejsce, ogniem objęty był cały drewniany budynek gospodarczy. Ponieważ stolarnia znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku mieszkalnego istniało duże zagrożenie, że pożar może się rozprzestrzenić na sąsiednie zabudowania. Oddziaływanie termiczne było tak duże, że częściowemu zniszczeniu uległa elewacja i stolarka okienna budynku mieszkalnego. Strażakom udało się ugasić pożar po blisko godzinie.

Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych oraz przelewaniu pogorzeliska. Dom mieszkalny oddymiono i przewietrzono. Do pożaru doszło w nieczynnym już zakładzie stolarskim, którego pożar spowodowany był prawdopodobnie poprzez prowadzenie prac spawalniczych.

W trakcie działań na miejsce zdarzenia zadysponowano również Pogotowie Ratunkowe celem przebadania żony właściciela - lekarz nie stwierdził potrzeby hospitalizacji. Do godzin wieczornych 22.00 miejsce zdarzenia zabezpieczało OSP Straconka.

Straty oszacowano wstępnie na kwotę 150 tys zł. Wynikają one z częściowego spalenia się elewacji budynku mieszkalnego, stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych oraz części poszycia dachowego. W wyniku gaszenia intensywnie rozwijającego się pożaru zalaniu uległy pomieszczenia mieszkalne.

W nieczynnym już zakładzie stolarskim spaleniu uległy następujące urządzenia i maszyny: heblarka, grubościówka, piła taśmowa, tokarka do drewna, bąki talerzowe, piły spalinowe, czopiarka, heble zabytkowe, wiertarki frezarki i inny drobny sprzęt do obróbki drewna.

W działaniach wzięły udział jednostki z JRG nr 1, Wojskowej Straży Pożarnej, OSP Lipnik, OSP Straconka, OSP Leszczyny, OSP Komorowice Śląskie, OSP Komorowice Krakowskie, OSP Hałcnów oraz OSP Mikuszowice Śląskie.

Zdjęcia: KM PSP Bielsko-Biała

Kopia 17 10 2012-pożar stolarni Ks Brzóski 1Kopia 17 10 2012-pożar stolarni Ks Brzóski 4Kopia 17 10 2012-pożar stolarni Ks Brzóski 5