baner snieg dach 800x600-v4Prognozowane intensywne opady śniegu i jego zaleganie na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może powodować poważne zagrożenia. Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej.

Przypominamy, że obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów.

W okresie zimowym występują typowe zjawiska meteorologiczne polegające na opadach śniegu, marznącego deszczu, gołoledzi, zawiewaniu śniegu oraz niskich temperaturach. Należy być przygotowanym na zmienność aury oraz obserwować komunikaty w mediach. Podczas planowania podróży należy uwzględnić zagrożenia wynikające z występowania tych zjawisk, bowiem mogą nieść zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie dzieci, osób starszych i zwierząt.

W środę 9 stycznia br. zawalił się dach budynku w Szczyrku. Z uwagi na górski charakter lokalizacji budynku oraz grubą warstwę śniegu dojazd strażaków możliwy był jedynie przy pomocy quada. Znaczna część drogi możliwa była do pokonania również samochodem z napędem terenowym i łańcuchami, jednak pokonanie ostatnich 500 m możliwe było tylko pieszo. Po dotarciu na miejsce ustalono, że budynek jest trzy kondygnacyjny, posiada konstrukcję murowaną ze stropami żelbetowymi, połowa dachu była zawalona i leżała częściowo na stropie, a częściowo przy budynku. Budynek sprawiał wrażenie zaniedbanego, ogólnie w złym stanie technicznym. W budynku nie znaleziono żadnych osób. Znaleziono natomiast w jednym z pomieszczeń psa, który nie ucierpiał w zdarzeniu. Strażacy częściowo odgruzowali i rozebrali dach, aby sprawdzić pustkę pomiędzy zawaloną połacią dachu, a stropem - nie znaleziono żadnych osób. Policjanci z KP ustalili, iż osoby mieszkające w uszkodzonym budynku znalazły schronienie u znajomych. Inspektor nadzoru budowlanego dokona oceny stanu technicznego budynku.

Opracowanie: KG PSP, KW PSP Katowice oraz KM PSP Bielsko-Biała