czujka na strazy 800x600Wczoraj późnym wieczorem pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar w budynku jednorodzinnym w Kozach.

Kiedy jednostki straży pożarnej przybyły na miejsce zdarzenia, dym wydobywał się z piwnicy budynku jednorodzinnego. Przyczyną zadymienia były palące się śmieci i materiały łatwopalne, znajdujące się w okolicy pieca. Strażacy wynieśli żarzące się materiały, następnie zostały one przelane wodą. Po ugaszeniu pożaru, piwnicę oddymiono i przewietrzono. Współwłaścicielka, która przebywała w piwnicy została przebadana przez zespół ratownictwa medycznego - nie wymagała dalszej hospitalizacji.

Straż pożarna przypomina, aby nie składować materiału opałowego w pobliżu przewodów kominowych i pieców centralnego ogrzewania. Zdarza się również, że wspomniany materiał opałowy bezpośrednio przylega do nagrzanych części pieca i przewodu kominowego, od których, drogą promieniowania cieplnego ulega zapaleniu.

Podczas każdego pożaru powstaje duże zadymienie oraz szereg substancji niebezpiecznych wydzielających się podczas spalania palnych elementów wyposażenia wnętrz w mieszkaniu. W ciągu kilku minut niekontrolowanego procesu spalania ilość wydzielających się substancji szkodliwych powoduje po kilku wdechach zatrucie organizmu człowieka, niedotlenienie i w dalszej konsekwencji zgon. Należy zaznaczyć, że w 90% zgon człowieka nie jest spowodowany przez ogień i wysoką temperaturę lecz właśnie przez szkodliwe dla organizmu produkty spalania.