pożar sadzySezon jesienno-zimowy to okres, w którym wzrasta liczba zdarzeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych, w tym pieców na paliwo stałe i gazowe. Od 1 października 2017 r. Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała już 30 pożarów związanych z zapaleniem się sadz w kominie.

Dzisiaj nad ranem w domu jednorodzinnym w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Bolesława Prusa doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym pieca centralnego ogrzewania na paliwo stałe. Działania polegały na wybraniu palącego się węgla z pieca i wyniesieniu go na zewnątrz. Palącą się sadzę ugaszono przy użyciu gaśnicy, a komin przeczyszczono przy użyciu szczotki kominiarskiej. Z kolei wczoraj o godz. 22:20 sadze zapaliły się w budynku jednorodzinnym w Dankowicach. Palące się sadze ugaszono gaśnicami proszkowymi.

Nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych lub ich wady mogą prowadzić do wydostawania się iskier z komina lub zapalenia się sadzy. Do zapalenia się sadzy może dojść na skutek braku systematycznego czyszczenia przewodów kominowych, stosowania niewłaściwego paliwa, w tym paliwa o dużej wilgotności. Zapalenie sadzy wewnątrz komina mogą zainicjować iskry wydobywające się z paleniska lub intensywny (długi) płomień wywołany paleniem w palenisku np. tektury, gałęzi z igliwiem itp. Temperatura spalin może przekroczyć 1000°C , a procesowi palenia towarzyszy często wydobywanie się z komina iskier i palących się cząstek. Zjawisko to powoduje szybkie nagrzewanie przewodu kominowego, a więc powstaje ryzyko zapalenia przyległych do niego konstrukcji palnych. Iskry lub palące się cząstki porywane są do góry i mogą w znacznej odległości od miejsca ich emisji doprowadzić do pojawienia się kolejnych ognisk pożaru. Nagły wzrost temperatury wewnątrz komina może też doprowadzić do jego pękania i wydobywania groźnego dla życia i zdrowia tlenku węgla, a także płomieni przez otwory powstałe bądź już istniejące, w postaci wyczystek i rewizji.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.ppoz.pl.