dscn1055W dniach od 8 do 11 czerwca br.  w Wolfsburgu (Niemcy) odbywały się uroczystości związane z 60-leciem Zawodowej Straży Pożarnej w Wolfsburgu, 40-leciem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolfsburgu oraz 40-leciem Stowarzyszenia Straży Pożarnej w Wolfsburgu. W uroczystościach tych wzięła udział także delegacja strażaków z Luton (Anglia) i Bielska-Białej.

Bielskich strażaków reprezentowali:

  • st. bryg. Zdzisław Stypuła - Zastępca Komendanta PSP w Bielsku-Białej,
  • bryg. Krzysztof Grygiel – Zastępca Komendanta PSP w Bielsku-Białej,
  • mł. bryg. Zbigniew Mizera – Dowódca JRG nr 1 PSP w Bielsku-Białej,
  • dh Czesław Jurewicz – Wice Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Bielsku-Białej, członek OSP Stare Bielsko,
  • dh Tomasz Dutka – prezes OSP Stare Bielsko,
  • dh Grzegorz Broszczak – członek OSP Stare Bielsko,
  • dh Łukasz Czernik – członek OSP Stare Bielsko,
  • dh Marcin Głowiak – członek OSP Stare Bielsko,
  • dh Mirosław Graca – członek OSP Stare Bielsko.

Do miejscowości Wolfsburg delegacja dotarła w piątek około godz. 1500, gdzie w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mörse nastąpiło oficjalne przywitanie delegacji strażaków z Luton (Anglia) oraz z Bielska-Białej. Szef wolfsburskich strażaków oraz Prezes Stowarzyszenia Straży Pożarnej w Wolfsburgu Helmut von Hausen przedstawił także program uroczystości. Po spotkaniu nastąpiło rozlokowanie przybyłych gości do poszczególnych kwater, gdzie w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie z członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolfsburgu.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się dnia 9 czerwca w sobotę.

O godzinie 1000 na Hollerplatz przed Ratuszem w Wolfsburgu uroczystego otwarcia imprez związanych z rocznicami dokonali Helmut von Hausen, Dyrektor Zawodowej Straży Pożarnej Manuel Stanke, oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Wolfsburg Werner Borcherding (Pierwszy Radca) i Michael Sothmann (Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich). Po otwarciu nastąpiły pokazy straży pożarnych oraz koncert w wykonaniu orkiestry „Magic Flames”. Wśród prezentujących się zastępów strażackich były m.in.: Zawodowa Straż Pożarna z Wolfsburga, Ochotnicza Straż Pożarna z Vorsfelde, Zakładowa Straż Pożarna Volkswagen z Wolfsburga, Straż Pożarna z Fallersleben i Hattorf.
Także i zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starego Bielska brał udział w pokazie akcji gaszenia przy pomocy średniego samochodu gaśniczego. Podczas pikniku na Hollerplatz można było także zobaczyć wystawę pojazdów gaśniczych (wśród nich samochód OSP Stare Bielsko GBA 2,5/16 Mercedes Atego), pokazy profilaktyki przeciwpożarowej VGH, konkursy i zabawy dla dzieci.

Wieczorem o godzinie 1930 odbyły się oficjalne uroczystości w sali Schützenhaus w Vorsfelde. Zebranych gości przywitał Helmut von Hausen. Po jego wystąpieniu retrospektywę 60 lat Straży Pożarnej z Wolfsburga dokonała Burmistrz Hiltrud Jeworrek. Przypomniała między innymi, że na początku tego okresu było 39 strażaków zawodowych, a dziś ta liczba wzrosła do 157 mężczyzn i 3 kobiet oraz 12 sanitariuszy.

Przedstawiciel delegacji z Polski bryg. Krzysztof Grygiel w imieniu całej delegacji podziękował za zaproszenie i przyjęcie na ziemi niemieckiej, oraz przekazał życzenia jubileuszowe. Przedstawicielom wolfsburskiej straży pożarnej Helmutowi von Hausen i Manuelowi Stanke wręczono także pamiątkowe deski z płaskorzeźbami i życzeniami oraz pamiątki z miasta Bielsko-Biała oraz Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. Upominki upamiętniające spotkanie z okazji uroczystości rocznicowych otrzymała także pani Burmistrz Hiltrud Jeworrek, Szef Straży Pożarnej z Luton Chris Richards oraz przedstawiciel wolfsburskich strażaków Gerold Kleinöder. W imieniu angielskich strażaków przemawiał także Chris Richards. Po wystąpieniach około 100 strażaków wraz z delegacjami zagranicznymi i zaproszonymi gośćmi brało udział w bankiecie i zabawie tanecznej.

W niedzielę od godziny 1400 delegacje strażaków z Luton i Bielska-Białej, a także wolfsburscy strażacy brali udział w pikniku, połączonym z grami i zabawami zespołowymi, w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Neindorf. Tam też mieli okazję do zwiedzenia tej dzielnicy Wolfsburga oraz zapoznania się z typowym wyposażeniem straży pożarnej.

Uroczyste pożegnanie połączone ze śniadaniem odbyło się w poniedziałek o godzinie 900 w strażnicy w Mörse. Podczas krótkich wystąpień wszystkie delegacje podziękowały za bardzo mile spędzony weekend.
Bryg. Krzysztof Grygiel w imieniu całej delegacji podziękował także niemieckim przyjaciołom, a przede wszystkim goszczącym strażaków z Polski w swoich domach: Petrze i Ralfowi Menacher, Adolfowi i Sabine Sonnenberg, Ulrike Bode i Peterowi Teich oraz Geroldowi Kleinöder i Andrei Beißengroll. Wszyscy zapamiętamy te kilka dni jako spotkanie serdeczne, sympatyczne, a jednocześnie bardzo wesołe i owocne.

Delegacja wróciła do Bielska-Białej w poniedziałek wieczorem.

Więcej zdjęć w Galerii.

Informacje na temat uroczystości, a także fotografie można znaleźć także na stronie internetowej http://www.wolfsburger-nachrichten.de

ćwiczeniaćwiczenia WolfsburgUroczystości w Vorsfelde