Trzy zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę wieczorem pożar w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego mieszczącego się w Bielsku-Białej przy ulicy Sukienniczej. Nikt nie został ranny.

Do pożaru doszło około godz. 19. Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek straży pożarnej lokator wraz z rodziną opuścił lokal w początkowej fazie pożaru i przebywał na klatce schodowej. Nie zgłaszali żadnych dolegliwości. Z rozmowy z właścicielem ustalono, iż przyczyną zadymienia jest rozlany olej do bio-kominka, który zapalił się podczas odpalania paleniska. W wyniku pożaru oleju, ogień rozprzestrzenił się również na wypełnienie i drewniane elementy ściany, w której był zamontowany kominek.

Strażacy zdemontowali wkład kominka i ugasili palącą się konstrukcje ściany. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do wietrzenia mieszkania i demontażu spalonych części ściany. Elementy wyniesiono na zewnątrz i ponownie przelano.

 

Strażacy radzą 

Jeżeli podczas napełniania pojemnika biopaliwo rozleje się po powierzchni, przed zapaleniem należy ją dokładnie oczyścić. Przy napełnianiu należy również zwrócić uwagę, aby wlać odpowiednią ilość biopaliwa, aby jego ilość była poniżej linii maksymalnej

Jak ugasić ewentualny pożar powstały z przyczyny biokominka?

Pożar może powstać w momencie, gdy nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, nie stosujemy się do instrukcji obsługi lub gdy nasz biokominek jest nieszczelny, a z rozpalonego paleniska wydostaje się płyn. Ten ostatni przypadek zdarza się niezwykle rzadko, aczkolwiek należy wiedzieć, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia. Trzeba wówczas pamiętać, że w biokominku pali się paliwo powstałe na bazie etanolu i pod żadnym pozorem nie należy próbować go ugasić za pomocą wody! Dolanie wody do płonącego alkoholu, jak i rozgrzanego oleju, nafty, benzyny bądź tłuszczu, nasili jedynie pożar oraz wpłynie na szybsze i dynamiczniejsze rozprzestrzenienie płomieni.

Do ugaszenia pożaru wywołanego biopaliwem najlepiej jest użyć gaśnicy, której standardowy skład chemiczny umożliwia ugaszenie alkoholi. Jeżeli jednak nie mamy jej na wyposażeniu domu to należy miejsce rozlania płynu, czyli źródło ognia, przykryć gruba warstwą materiału, na przykład możemy użyć koca, kołdry lub innej grubej tkaniny. Ograniczymy w ten sposób dostęp do źródła ognia tlenu, co spowoduje wygaszenie płomieni.