Około godz. 1340 w niedzielę 27 sierpnia br. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej otrzymało zgłoszenie o palących się śmieciach na działce roboczej wysypiska odpadów w Bielsku-Białej.

 

Po dojeździe na miejsce zdarzenia, w początkowej fazie pożaru podano dwa prądy piany ciężkiej na pożar. Z uwagi na silne zadymienie ratownicy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. W miarę dojazdu kolejnych jednostek zbudowano kolejne dwa stanowiska gaśnicze by podać wodę z drugiej strony pożaru. Pożar miał miejsce na skraju składowiska, a dostęp do nie go był utrudniony z uwagi na wąski, wysoki wał wzdłuż którego się poruszano oraz zalegające śmieci.

Na terenie akcji zorganizowano dowożenie wody na stanowiska gaśnicze za pomocą ciężkich samochodów gaśniczych.

Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do przegarniania i przelewania pogorzeliska. Na miejscu akcji pracował spychacz i sprzęt do rozgarniania i ubijania śmieci.

Ponownie ogień na wysypisku pojawił się jeszcze około godz. 2045.

Na miejscu akcji gaśniczej pracowało 11 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Działania gaśnicze zakończono o godz. 2312. Pożar zakwalifikowano jako średni.