XXIVZwiększenie świadomości bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, nauka oraz dobra zabawa – były to podstawowe cele XXIV Ogólnopolskich Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego, które w minioną sobotę (27 maja 2017 r.) odbyły się w Bielsku-Białej. Imprezie przyświecało hasło „Miłość, radość, sport i zabawa”, a wszystkie atrakcje zostały przygotowane w parku Słowackiego. Organizatorami tego przedsięwzięcia była Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej oraz Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej.

Dobra zabawa, nauka i co najważniejsze zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego - to główne cele przedsięwzięcia, które wpisało się już w tradycję naszego miasta. Impreza była adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, których drużyny rywalizowały w konkursach o cenne nagrody.

 

Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego otworzył barwny korowód ulicami miasta. Później zabawa przeniosła się do Parku Słowackiego. Tam swój sprzęt prezentowali policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy i ratownicy GOPR-u. Odbywały się pokazy i koncerty, a konkursy służyły zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przysłuchiwano się występującym na parkowej scenie muzykom.

Dzieci wraz ze strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Bielsku-Białej mogły poćwiczyć na zorganizowanym torze przeszkód, a także zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez ratowników w codziennej pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przygotowane przez bielskich strażaków. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli poćwiczyć na fantomie jak poprawnie wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie.  Wielką atrakcją okazał się również symulator dachowania, miasteczko ruchu drogowego i ogródek prewencji kryminalnej. Można było postrzelać z żołnierzami, czy spróbować wspinaczki. Ogromne wrażenie robił sprzęt żołnierzy, w tym broń dużego kalibru i ogromne hummery.

Opracowanie w oparciu o tekst „Dni bezpieczeństwa w bielskim Parku Słowackiego” ze strony bielsko.slaska.policja.gov.pl. Zdjęcia: KM PSP Bielsko-Biała.

XXIV 1XXIV 2XXIV 3XXIV 4XXIV 5