DSC 0080Mimo że sezon grzewczy pozostał odległym wspomnieniem, czad cały czas daje o sobie znać. Sprzyjają mu wysokie temperatury. Wczoraj strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej odnotowali cztery zdarzenia związane z tlenkiem węgla.

Wysokie temperatury negatywnie wpływają na stan przewodów kominowych. To z kolei zwiększa ryzyko powstania tzw. ciągu wstecznego, który może być bardzo niebezpieczny. Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna. Powstaje słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem.

 

Co gorsza, nie ma tak naprawdę skutecznego rozwiązania tego problemu. Jedyną metodą jest przeczekanie upałów i branie kąpieli wieczorem lub wcześnie rano. Czyli wtedy, gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych. Należy też wystrzegać się używania urządzeń grzewczych w godzinach intensywnego nasłonecznienia, a więc od godz. 9.00 do 18.00.

Wczoraj straży byli wzywani do pomiaru tlenku węgla w budynkach wielorodzinnych mieszczących się w Bielsku-Białej przy ulicy Podgórze, Piastów Śląskich, gen. Stefana Grota-Roweckiego oraz Sterniczej, w każdym z budynków strażacy sprawdzili wszystkie mieszkania w danym pionie. Stężenie CO w niektórych mieszkaniach wahało się od kilku do kilkudziesięciu ppm. We wszystkich przypadkach strażacy zalecili dokonanie przeglądu instalacji wentylacyjnej i kominowej przez uprawnione osoby.