Od początku października bielscy strażacy interweniowali już ponad 90 razy w zdarzeniach związanych z czadem. W sobotę, tlenkiem węgla zatruł się 87 –letni mężczyzna.

Do zdarzenia doszło w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w Bielsku-Białej przy ulicy Wałachowej po godzinie 12 w południe. Działania zastępu PSP polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, a następnie wykonaniu pomiaru tlenku węgla w łazience, z której zespół ratownictwa medycznego wyciągnął nieprzytomnego mężczyznę z wanny. Lekarz po przebadaniu mężczyzny zdecydował o konieczności jego hospitalizacji. Sprawdzono inne pomieszczenia budynku na parterze i pierwszym piętrze, zagrożenia nie stwierdzono. Po przewietrzeniu  łazienki, wynik pomiaru nie wykazywał występowania zagrożenia.

Miejsce zdarzenia przekazano użytkownikowi budynku z zaleceniem dalszego wietrzenia mieszkania oraz zakazu użytkowania piecyka gazowego do czasu jego sprawdzenia przez uprawnione osoby.

By ustrzec się tragicznych skutków tlenku węgla, należy przeprowadzać regularne kontrole drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych. Ponadto należy zadbać, by kratki wentylacyjne oraz otwory w drzwiach łazienkowych nie były zasłonięte. Dodatkowo w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla, która zaalarmuje nas, gdy w powietrzu stężenie trujących substancji się zwiększy.